Arcimboldo / Aukce / BUŠIDÓ! Cesta válečníka 21/06/2022, 18:00 / Archaizující zbroj joroi v provedení dó maru

< 11 >

Archaizující zbroj joroi v provedení dó maru

Japonsko, pozdní období Edo (1603–1868) 150.0 cm

850 000 Kč / 34 000 EUR

Aukce:BUŠIDÓ! Cesta válečníka 21/06/2022, 18:00

Práce platnéřské rodiny Mjóčin, Jedná se o výjimečně kvalitní, atraktivní a ve své době velmi nákladnou zbroj samurajského velitele vysokého ranku, nesoucí řadu archaizujících prvků, což byl v platnéřství trend již od období válek 16. století (Sengoku džidai). Historizující zbroje se často vyráběly na sklonku období Edo, kdy se výrobcům zbrojí dařilo vytvářet velmi věrné repliky joroi předchozích staletí. Přilbice hoši bači kabutó v honosném stylu raného období Muromači (14. století) s výrazným dekorativním zlaceným kováním fukurin a tehen kanamono s námětem chryzantém a travin prolamovaných v technice ranma sukaši a rytím, vícebarevným šněrováním šikoro v kombinaci fialové a modré, s oranžovým a černobílým tkanicemi mimi ito. Šněrování kabutó a menpó barevně a stylem koresponduje se šněrováním celé zbroje. Zlacený čelní a týlní plát nese rytinu heraldického čtyřlístku (mokkó gata), který se nachází i na fukigaeši ve formě erbů kamon s motivem mokkó ni hanabiši (květinových diamantů v čtyřlaločném obrysu). Jedná se o osobní rodový znak klanu Asakura, vládnoucí v provincii Ečizen a později Tótómi. Mabisaši a fukigaeši polepeny kůží, klenotem kuwagata v obvyklé formě plochých rohů a maedate ze zlaceného dřeva ve tvaru lvíčka karašiši. Na týlní části přilby kroužek na identifikační praporek kasa džiruši no kan Obličejová maska menpó ve formě horského skřeta tengú je černě lakovaná. Menpó doplněno ochranou krku nodowa. Kyrys dó šněrovaný ve starém stylu kebiki, s řadou precizně cizelovaných dekorativních zlacených kování fukurin, parciálně polepený jelenicí bez potisku, na gjójó opět shodný rodový erb kamon jako na fukigaeši. Ochrana stehen kusazuri rozdělená do osmi proudů. Na zádech velký dekorativní uzel agemaki, komplet doplňují nárameníky čú sode, cucu kote, kawara haidate a cucu suneate. Doplněno transportní bednou joroi zucu, na kterou se zbroj tradičně instaluje při vystavení.