Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / ČCHIEN ČEN-CHUANG (1873-1944)–BAMBUSY

< 173 >

ČCHIEN ČEN-CHUANG (1873-1944)

BAMBUSY

Čína, nedatováno. 85 x 45 cm.

28 000 Kč / 1 056 EUR
36 000 Kč / 1 358 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Ming-šan. Pečeť pod signaturou: Čchien Čen-chuang jin (Císařův služebník Čen-chuang). Pečeť sběratele vpravo dole: Chuo Lan (tj. Holan). Provenience: sbírka Karla Holana. Čchien Čen-chuang, přezdívaný Ming-šan, byl proslulý učenec a znalec starověkých textů. Ve výtvarných oborech se cení jeho kaligrafie, která byla velmi žádaná. Bambusy maloval jen vzácně. Tento obraz je učebnicovým příkladem „hry s tuší" - malba předvádí, čeho lze s pouhou tuší dosáhnout. Zachycuje čtyři stonky bambusů s rozčepýřenými listy otočenými po větru. Stonky v pozadí jsou provedeny ředěnou tuší a působí dojmem stínů.