Tuš a barvy na hedvábí. Rámováno.
Tři pečetě vpravo dole.
Vpravo nahoře se nachází štítek s nápisem v úřednickém písmu „li-šu": „Dříve zrozený Čchien Šun-ťü, Výklad dharmy. Uctivě nadepsal Chuang I z Čchien-tchangu."
Pečeť pod nápisem: Chuang I s'-jin.
Provenience: sbírka Františka Matala.
Chuang I (1744-1802) byl slavný kaligraf, básník a rytec pečetí, držitel úřední hodnosti. Vynikal jako znalec starého malířství.
Výjev na obraze představuje churavého buddhistického laika Vimálakírtiho, jehož právě navštěvuje bódhisattva moudrosti Maňdžušrí. Obsah jejich rozpravy o dharmě je zachycen písemně jako Sútra o Vimálakírtim a tvoří součást buddhistického kánonu. V buddhistickém malířství je jejich setkání velmi oblíbeným námětem už odedávna. Na tomto obraze je ústřední scéna odsunuta do pozadí - rozprávějící s doprovodem jsou až na kryté terase paláce. Odtud vede mramorové schodiště na trávník v předním plánu, kde jsou pod nádherným stromem shromážděni buddhističtí mniši a světci. V popředí vidíme bílého slona s drahocennou vázou na hřbetě a vlevo lva, na kterém obvykle usedá Maňdžušrí.